23.08.2012.

У периоду од 1.-15.08.2012. у ОНХП-у (Омскнефтхимпројекту) на професионалној пракси у водећој фирми Русије за пројектовање и изградњу постројења за прераду и дистрибуцију нафте, боравило је 5 ученика Девете гимназије (Павле Ћоровић, Нина Стефановић, Тијана Чарапић, Владимир Јоцовић, Милош Стојановић) са помоћником директора, проф. Татјаном Шуковић. Ученици су били укључени у пројекат Школа-Факултет-Предузеће, сваки од њих је имао компјутеризовано радно место и личног ментора - инжењера. Овакав вид праксе вишеструко је интересантан и користан за наше ученике: Они се благовремено упознају са инжењерским професијама и специјалностима, са садржајем и начином рада у тако великим системима, као што је инжењеринг нафте и гаса. Ученике је примио генерални директор Института ОНХП - Игор Михајлович Зуга, на чији су позив и дошли, министар просвете Омске области, ректор Техничког Универзитета, генерални директор Газпромњефтове фабрике за прераду и дистрибуцију нафте (треће по величини у свету), као и владика Омске области. Поред ових изузетних радних искустава, ученицима је био организован и изузетно богат и садржајан културно-забавни живот. Посетили су, између осталог, музеј Достојевског и Колчака, Врубеља, Циркус, чувено луткарско позориште, бројне манастире, возили се бродом по реци Иртиш, учествовали у маратону који се одржавао истовремено када и Олимпијски маратон у Лондону итд. Посебан доживљај је, свакако, дружење са вршњацима из Омска, који су прошле године били гости Девете гимназије. Посетом „Деветара“ престижним предузећима Омске области, отворена је нова могућност за стручно усавршавање, и касније запошљавање у овој, веома атрактивној, области.

Погледајте албум „Деветари у Омску“ и сазнајте како су се провели.

Албум „Деветари у Омску“ ►