ДЕВЕТА ГИМНАЗИЈА - Републичко такмичење из историје

10.05.2018.

Републичко такмичење из историје

На Републичко такмичење из историје пласирали су се следећи ученици:

1. Петар Ивић I-3 наставник Снежана Мартић

2. Мина Милеуснић I-8 наставник Снежана Мартић

3. Катарина Адамовић I-5 наставник Данијела Вујовић

4. Јован Шимпрага I-4 наставник Данијела Вујовић

5. Димитрије Здравковић III-6 наставник Снежана Мартић

6. Јоже Водник III-6 наставник Снежана Мартић

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.