Завршен пројекат БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

У суботу, 7. маја 2016. године, ученици наше школе учествовали су у завршници пројекта "БеоГрадска КулТура", који је организовао Завод за за заштиту споменика културе града Београда. У овом пројекту су, поред наших, учествовали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије, као и тим из Архитектонске техничке школе из Београда.

Сваки тим је имао задатак да представи одређени споменик културе. Окупљање је било на Теразијама, јер је прво излагање било о Теразијској чесми, а онда је група кренула Улицом краља Милана до Улице кнеза Милоша. Група од 40-ак ђака, њихових наставника, родитеља и школских другова пажљиво је слушала ученике који су описивали одлике ентеријера и екстеријера као и стилске карактеристике епоха којој припадају грађевине и упознали слушаоце са архитектама и занимљивостима које се везују за свих 16 споменика културе. Ова предавања испред објеката наше културе трајала су, заједно са шетњама до њих, скоро два и по сата. Завршно предавање је било о Палати Албанија, па смо се још једном нашли поред Теразијске чесме одакле смо имали леп поглед на ову зграду.

Што се тиче ученика наше школе, од Стефана Димитријевића (3-3) чули смо занимљивости о Хотелу Москва; Ирена Ремовић (3-3) представила је Фотографски атеље Милана Јовановића; Сара Атар (3-2) говорила је о Палати пензионог фонда, а Алекса Стаменић (3-2) о Позоришту на Теразијама и првобитном биоскопу у просторијама ове палате. Њих је током рада на пројекту предводила Снежана Цветић, наставник географије.

Ауторке пројекта су историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда. Оне су истакле да је циљ овог пројекта да ученици развију свест о културној баштини у нашем граду: о значају и богатству споменика културе на које мало обраћамо пажњу. Након последњег излагања ауторке пројекта су се захвалиле ученицима на труду и њиховим наставницима на ангажовању.

Наташа Марковић Атар,

школски библиотекар

Школа је временом мењала називе. 1963. уписана је у регистар као Гимназија Нови Београд а 1965. као Девета београдска гимназија Нови Београд. Гимназија није могла да избегне ни усмерено образовање, ни интеграцију. Између 1979. до 1984. године била је интегрисана са Образовним центром „Први мај". Тада је имала и полазнике Вечерње школе. После неуспеле интеграције, регистрована је 1984. код Окружног привредног суда у Београду као Радна организација математичко-техничка средња школа „Михаило Петровић Алас", а три године касније код истог суда мења назив у Математичка школа „Михаило Петровић Алас“.