Завршен пројекат БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

У суботу, 7. маја 2016. године, ученици наше школе учествовали су у завршници пројекта "БеоГрадска КулТура", који је организовао Завод за за заштиту споменика културе града Београда. У овом пројекту су, поред наших, учествовали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије, као и тим из Архитектонске техничке школе из Београда.

Сваки тим је имао задатак да представи одређени споменик културе. Окупљање је било на Теразијама, јер је прво излагање било о Теразијској чесми, а онда је група кренула Улицом краља Милана до Улице кнеза Милоша. Група од 40-ак ђака, њихових наставника, родитеља и школских другова пажљиво је слушала ученике који су описивали одлике ентеријера и екстеријера као и стилске карактеристике епоха којој припадају грађевине и упознали слушаоце са архитектама и занимљивостима које се везују за свих 16 споменика културе. Ова предавања испред објеката наше културе трајала су, заједно са шетњама до њих, скоро два и по сата. Завршно предавање је било о Палати Албанија, па смо се још једном нашли поред Теразијске чесме одакле смо имали леп поглед на ову зграду.

Што се тиче ученика наше школе, од Стефана Димитријевића (3-3) чули смо занимљивости о Хотелу Москва; Ирена Ремовић (3-3) представила је Фотографски атеље Милана Јовановића; Сара Атар (3-2) говорила је о Палати пензионог фонда, а Алекса Стаменић (3-2) о Позоришту на Теразијама и првобитном биоскопу у просторијама ове палате. Њих је током рада на пројекту предводила Снежана Цветић, наставник географије.

Ауторке пројекта су историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда. Оне су истакле да је циљ овог пројекта да ученици развију свест о културној баштини у нашем граду: о значају и богатству споменика културе на које мало обраћамо пажњу. Након последњег излагања ауторке пројекта су се захвалиле ученицима на труду и њиховим наставницима на ангажовању.

Наташа Марковић Атар,

школски библиотекар

Те, 1961/62. школске године гимназија је примила у радни однос 4 а наредне године још 17 наставника. У први разред је уписала 186 ученика и разврстала их у 6 одељења, већ следеће школске године уписала је у први и други разред 456 ученика. Исте школске године гимназија је отворила и трећи разред, једно одељење друштвено-језичког и два одељења природно-математичког смера, уписавши 81 ученика.