Дебатни клуб

Дебатни клуб основан је 2006. године и од тада ради без прекида. У оквиру дебатног клуба организују се предавања на којима се полазници упознају са основама дебате. Циљ је стицање знања које би омогућило ученицима да изграде сопствени „случај“ и да га одбране. На тај начин развија се способност аргументоване одбране става. У школи се сваке године организује и Дебатни турнир, како би полазници, поред теоријског, стекли и практично искуство. Кроз саму дебату развијају се реторичке способности ученика. Теме бирају наставници и ученици и оне су увек везане за свакодневни живот, ученичку проблематику, интересантне и интригантне. Планира се интензивирање сарадње са другим дебатним клубовима, како би ученици стекли више дебатног искуства.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.