БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

Ученици Девете гимназије су и ове године, по четврти пут, учесници пројекта Завода за заштиту споменика културе града Београда под називом „БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура“. Тема овогодишње шетње била је Дунавска падина. Поред наших ученика, споменике културе су представљали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије као и ученици Школе за дизајн и Архитектонске техничке школе.

Пројекат је остварен у више етапа. У првој етапи ученици су, подељени у тимове, истраживали историајат различитих споменика културе као и њихов значај и архитектонске одлике. У другој етапи су ученици своје радове презентовали у школама које су учествовале у пројекту. Наши ученици су у фебруару посетили Тринаесту гимназију.

Тим Девете гимназије, предвођен професорком географије Снежаном Цветић, чинили су:

Алекса Лукић и Александар Кнежевић који су представљали Бајракли џамију;

Ива Димитријевић и Тијана Гојковић које су представљале Спомен дом вајара Радете Станковића;

Милош Вујичић и Анастасија Вукић представљали су Кућу Милана Пироћанца.

Завршна етапа пројекта одржана је 20. маја 2017. године. Ауторке пројекта, историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда, дочекале су ученике на Студентском тргу одакле је шетња кренула. Ученици, њихови професори и пријатељи имали су прилику да се упознају са 20 споменика културе на подручју Дунавске падине. Пројекат је имао за циљ да на занимљив начин приближи ученицима богатства културне и историјске баштине града Београда.

Школа је временом мењала називе. 1963. уписана је у регистар као Гимназија Нови Београд а 1965. као Девета београдска гимназија Нови Београд. Гимназија није могла да избегне ни усмерено образовање, ни интеграцију. Између 1979. до 1984. године била је интегрисана са Образовним центром „Први мај". Тада је имала и полазнике Вечерње школе. После неуспеле интеграције, регистрована је 1984. код Окружног привредног суда у Београду као Радна организација математичко-техничка средња школа „Михаило Петровић Алас", а три године касније код истог суда мења назив у Математичка школа „Михаило Петровић Алас“.