БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

Ученици Девете гимназије су и ове године, по четврти пут, учесници пројекта Завода за заштиту споменика културе града Београда под називом „БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура“. Тема овогодишње шетње била је Дунавска падина. Поред наших ученика, споменике културе су представљали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије као и ученици Школе за дизајн и Архитектонске техничке школе.

Пројекат је остварен у више етапа. У првој етапи ученици су, подељени у тимове, истраживали историајат различитих споменика културе као и њихов значај и архитектонске одлике. У другој етапи су ученици своје радове презентовали у школама које су учествовале у пројекту. Наши ученици су у фебруару посетили Тринаесту гимназију.

Тим Девете гимназије, предвођен професорком географије Снежаном Цветић, чинили су:

Алекса Лукић и Александар Кнежевић који су представљали Бајракли џамију;

Ива Димитријевић и Тијана Гојковић које су представљале Спомен дом вајара Радете Станковића;

Милош Вујичић и Анастасија Вукић представљали су Кућу Милана Пироћанца.

Завршна етапа пројекта одржана је 20. маја 2017. године. Ауторке пројекта, историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда, дочекале су ученике на Студентском тргу одакле је шетња кренула. Ученици, њихови професори и пријатељи имали су прилику да се упознају са 20 споменика културе на подручју Дунавске падине. Пројекат је имао за циљ да на занимљив начин приближи ученицима богатства културне и историјске баштине града Београда.

Драмска секција учествовала је на овогодишњим Позоришним сусретима гимназија Србије, одржаним у Крагујевцу од 17.4. до 26.4.2015. Наши глумци Лука Вукшић, Мина Сладић, Мина Илић, Матеа Маћешић, Дуња Плазонић, Јулија Савић, Лазар Манић, Вук Ђурић, Василије Бјелоглав, Мирјана Ристичевић, Андријана Ожеговић, Ирена Ремовић и Тијана Чизмић, предвођени професорком Драганом Петровић, имали су прилику да одиграју своју представу у најстаријем позоришту у Србији Књажевско-српском театру.