БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура

Ученици Девете гимназије су и ове године, по четврти пут, учесници пројекта Завода за заштиту споменика културе града Београда под називом „БеоГрадска КулТура – Бео Кул Градска Тура“. Тема овогодишње шетње била је Дунавска падина. Поред наших ученика, споменике културе су представљали и ученици Прве, Тринаесте и Четрнаесте гимназије као и ученици Школе за дизајн и Архитектонске техничке школе.

Пројекат је остварен у више етапа. У првој етапи ученици су, подељени у тимове, истраживали историајат различитих споменика културе као и њихов значај и архитектонске одлике. У другој етапи су ученици своје радове презентовали у школама које су учествовале у пројекту. Наши ученици су у фебруару посетили Тринаесту гимназију.

Тим Девете гимназије, предвођен професорком географије Снежаном Цветић, чинили су:

Алекса Лукић и Александар Кнежевић који су представљали Бајракли џамију;

Ива Димитријевић и Тијана Гојковић које су представљале Спомен дом вајара Радете Станковића;

Милош Вујичић и Анастасија Вукић представљали су Кућу Милана Пироћанца.

Завршна етапа пројекта одржана је 20. маја 2017. године. Ауторке пројекта, историчарке уметности Ксенија Ћирић и Бојана Ибрајтер Газибара, виши стручни сарадници Завода за заштиту споменика културе града Београда, дочекале су ученике на Студентском тргу одакле је шетња кренула. Ученици, њихови професори и пријатељи имали су прилику да се упознају са 20 споменика културе на подручју Дунавске падине. Пројекат је имао за циљ да на занимљив начин приближи ученицима богатства културне и историјске баштине града Београда.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.