Драмска секција

Од 2008. у гимназији опет је почела са радом драмска секција на челу са професорком српског језика и књижевности Драганом Петровић.

Иако настаје на импровизованој сцени школског хола, захваљујући ентузијазму професорке и ђака, она прераста у стециште младих уметника, од којих многи свој уметнички живот настављају на Академији драмских уметности и Примењеној уметности.

Драмска секција има самосталну продукцију; од техничке реализације, адаптације текста, сценографије, шминке, костима и реквизита, а у изради сценографије активно учествује и школски домар Милан Филиповић. Кроз секцију је прошло преко 200 учесника. Годишњи рад секција реализује кроз два пројекта: један за млађи узраст (Снежана и седам патуљака, Успавана лепотица, Пепељуга, Лепотица и звер) и други за старију публику (Госпођа министарка, Обична прича, Лет изнад кукавичијег гнезда). Секција активно сарађује са Домом омладине, који уступа салу и на свој репертоар поставља наше представе у чијој реализацији активно учествује и Амерички кутак. Представа "Лепотица и звер" је у протеклој 2012/2013. изведена неколико пута, а имала је и две хуманитарне представе за децу из Свратишта, Дома за незбринуте, ромску и децу са посебним потребама.

Представа "Лет изнад кукавичијег гнезда" обележила је десетогодишњицу Америчког кутка у великој сали Дома омладине, а изведена је и у Суботици, Новом Саду, Врању и Нишу.

Представе "Госпођа министарка" и "Обична прича" гостовале су у Сусретима гимназија у Крагујевцу, СКЦ-у Новог Београда и на Фестивалу младих Новог Београда.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.