ДЕВЕТА ГИМНАЗИЈА - Драмска секција

Драмска секција

Од 2008. у гимназији опет је почела са радом драмска секција на челу са професорком српског језика и књижевности Драганом Петровић.

Иако настаје на импровизованој сцени школског хола, захваљујући ентузијазму професорке и ђака, она прераста у стециште младих уметника, од којих многи свој уметнички живот настављају на Академији драмских уметности и Примењеној уметности.

Драмска секција има самосталну продукцију; од техничке реализације, адаптације текста, сценографије, шминке, костима и реквизита, а у изради сценографије активно учествује и школски домар Милан Филиповић. Кроз секцију је прошло преко 200 учесника. Годишњи рад секција реализује кроз два пројекта: један за млађи узраст (Снежана и седам патуљака, Успавана лепотица, Пепељуга, Лепотица и звер) и други за старију публику (Госпођа министарка, Обична прича, Лет изнад кукавичијег гнезда). Секција активно сарађује са Домом омладине, који уступа салу и на свој репертоар поставља наше представе у чијој реализацији активно учествује и Амерички кутак. Представа "Лепотица и звер" је у протеклој 2012/2013. изведена неколико пута, а имала је и две хуманитарне представе за децу из Свратишта, Дома за незбринуте, ромску и децу са посебним потребама.

Представа "Лет изнад кукавичијег гнезда" обележила је десетогодишњицу Америчког кутка у великој сали Дома омладине, а изведена је и у Суботици, Новом Саду, Врању и Нишу.

Представе "Госпођа министарка" и "Обична прича" гостовале су у Сусретима гимназија у Крагујевцу, СКЦ-у Новог Београда и на Фестивалу младих Новог Београда.

Зграда гимназије, величине 4000 м2 изграђенаје 1951. године у дворишту величине 11150 м2. У то време она је била прва школа и задуго једина гимназија у Новом Београду. У Одлуци о оснивању гимназије унесени су и њени основни задаци: „Проширити и продубити знање природних и друштвених наука и опште-техничког образовања: неговати и подстицати личне способности и склоности ученика и помагати им у избору даљег школовања и позива: доприносити даљем интелектуалном, физичком, друштвеном, моралном и естетском васпитању и усавршавању ученика ради њиховог оспособљавања за активан друштвени рад, као и за здрав и културан живот“.