Eвропска недеља кодирања

Наша школа се радионицама „How to Start a WordPress Blog“ (, „Како креирати WordPress блог“ ) и „Crocheting and Processing“ („Хеклање и Processing“) , које су одржане 19.10.2018. године укључила у Европску недељу кодирања (codeweek.eu ).

На радионици „How to Start a WordPress Blog“ ученици су имали прилике да виде како се прави блог и направе свој блог. Такође су се упознали са основним HTML таговима, и могли су да виде како се мењањем HTML тагова у документу мења и садржај страница на блогу.

Радионица „Crocheting and Processing“ је ученике упознала са програмским језиком Processing (processing.org ) и везом између шема за хеклање и алгоритама. Користећи Processing ученици су визуализовали процес хеклања модела круга на основу датог алгоритма.

Радионицу „How to Start a WordPress Blog“ је водила професорка Наташа Радека, а радионицу „Crocheting and Processing“ је водила професорка Милена Животић Илић уз асистенцију професорке Зоране Тошић.

„Вики гимназијалац”

Ученици Девете гимназије су се прикључили пројекту "Вики гимназијалац", који организује Викимедија Србије. Основна идеја овог пројекта је да се ученици укључе у писање вики чланака на нашем језику и писму. У том циљу 25.2.2015. године у нашој школи организована је радионица на тему како исправно писати вики чланке, ажурирати постојеће и активно учествовати у стварању највеће светске енциклопедије. Радионицу су водиле Милица Жарковић и Ивана Маџаревић из Викимедије Србија.

Сви заинтересовани ученици који желе да буду део пројекта "Вики гимназијалац" могу се обратити професорки информатике Милени Марић.

Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ (Нови Београд, Булевар Маршала Толбухина 41 (бивша Гоце Делчева 41)) основана је 30. јуна 1961. године на основу Одлуке број 01-8185/1-61 Народног одбора Општине Нови Београд, и од 1. септембра те године почела са радом. Одлуку су потписали председник Општине Љубинко Пантелић и Велимир Милошевић, њен први директор. Школа је смештена у близини Студентског града, у згради подигнутој за потребе Основне школе „Жикица Јовановић - Шпанац“.