Mеђународна културна размена

Међународна културна размена ученика Девете гимназије „М. П. Алас” из Београда и гимназије „Галилео Галилеи” из Катаније (Италија)

Седамнаест „Деветара” посетило је Катанију (Сицилија) у пратњи директора школе Дејана Јосиповића и професорке италијанског језика Бојане Бабић у периоду од 13. до 21. марта. Ученици су посетили Етну, Таормину, Аћиреале, Аћитрецу, Вилу Роману, Ното, Аволу и природни резерват Вендикари. Домаћини - Италијани показали су изузетну гостопримљивост и веома топло и срдачно примили наше ученике.

Узвратна посета уследила је брзо, већ 6. априла. У нашем граду, ученици из Италије боравили су шест дана. За добродошлицу приредили смо им концерт хора и оркестра „Деветар”, као и пригодне сувенире. За ово кратко време успели смо да им организујемо: панорамско разгледање Београда, Скупштине РС, посету Музеју Николе Тесле, Музеју Народне банке, Бео зооврту, Ади Циганлији, крстарење Савом и Дунавом. Највећи утисак на наше госте оставио је целодневни излет тиокјом којег су посетили Авалу, Тополу и Опленац - симболе наше прошлости и садашњости.

Изузетан је и вишеструк значај овакве сарадње за наше ученике - упознавање културе и традиције другог народа, успостављање пријатељских веза са младима другог поднебља и културе, као и комуникација са њима на италијанском језику. Надамо се наставку сарадње и неговању пријатељских веза које смо успоставили.

Драмска секција учествовала је на овогодишњим Позоришним сусретима гимназија Србије, одржаним у Крагујевцу од 17.4. до 26.4.2015. Наши глумци Лука Вукшић, Мина Сладић, Мина Илић, Матеа Маћешић, Дуња Плазонић, Јулија Савић, Лазар Манић, Вук Ђурић, Василије Бјелоглав, Мирјана Ристичевић, Андријана Ожеговић, Ирена Ремовић и Тијана Чизмић, предвођени професорком Драганом Петровић, имали су прилику да одиграју своју представу у најстаријем позоришту у Србији Књажевско-српском театру.