Mеђународна културна размена

Међународна културна размена ученика Девете гимназије „М. П. Алас” из Београда и гимназије „Галилео Галилеи” из Катаније (Италија)

Седамнаест „Деветара” посетило је Катанију (Сицилија) у пратњи директора школе Дејана Јосиповића и професорке италијанског језика Бојане Бабић у периоду од 13. до 21. марта. Ученици су посетили Етну, Таормину, Аћиреале, Аћитрецу, Вилу Роману, Ното, Аволу и природни резерват Вендикари. Домаћини - Италијани показали су изузетну гостопримљивост и веома топло и срдачно примили наше ученике.

Узвратна посета уследила је брзо, већ 6. априла. У нашем граду, ученици из Италије боравили су шест дана. За добродошлицу приредили смо им концерт хора и оркестра „Деветар”, као и пригодне сувенире. За ово кратко време успели смо да им организујемо: панорамско разгледање Београда, Скупштине РС, посету Музеју Николе Тесле, Музеју Народне банке, Бео зооврту, Ади Циганлији, крстарење Савом и Дунавом. Највећи утисак на наше госте оставио је целодневни излет тиокјом којег су посетили Авалу, Тополу и Опленац - симболе наше прошлости и садашњости.

Изузетан је и вишеструк значај овакве сарадње за наше ученике - упознавање културе и традиције другог народа, успостављање пријатељских веза са младима другог поднебља и културе, као и комуникација са њима на италијанском језику. Надамо се наставку сарадње и неговању пријатељских веза које смо успоставили.

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.