Правилни полиедри

Правилни полиедри

Експеримент пројектне наставе из математике у 3. разреду

Ученици 3-7 су на часу математике код проф. Маје Костадиновић у оквиру пројектне наставе обрађивали тему Правилни полиедри.

Ученици су подељени у 5 тимова, а задатак сваког тима је био један правилни полиедар. Сваки тим је имао свог лидера који је кординисао осталим члановима тима.

Креативност ученика 3-7 је дошла до изражаја. Машта је учинила следеће.....

Самопроцењивање ученика је донело и следеће реченице

Укратко напиши шта ти је било најзанимљивије у пројекту

- Најзанимљивије ми је било испољавање креативности.

- Најзанимљивије је било то што нисам морао све да радим сам!

- Најзанимљивији део целог пројекта је ангажованост у другачијем начину рада и самом погледу на ову област математике као и тимски рад.

- Најзанимњивије ми је било сарађивање и добро функционисање тима, такође сав уложен труд, знање које сам стекла и слободу коју нам је професорка дала не ограничавајући нас.

- Најзанимњивији део пројекта је био сам процес стварања, конструисање и цртање, тражење података и информација, а пре свега тимски рад и све што је одвело до коначног резултата.

Шта си научили

- Научила сам својства правилних поледара, а најважније како функционише рад у тиму.

- Научила сам доста тога о Платоновим телима, о томе како је матемтика свуда око нас, да је тимски дух јако важан.

- Научио сам основне ствари о правилним полиедрима и неколико нових појмова из геометрије (стелација).

- Научила сам занимњиве ствари о икосаедру, али и другим Платоновим телима током презентовања других ученика.

- Научила сам доста о тераедру, као што је његова примена у различитим областима (хемија, уметности, свакодневни живот), његовим особинама и доста усавршила тимски рад.

- За добар рад потребна је добра организација.

- Научила сам многе ствари везане за тело (шта је стелација, дуалност, опште одлике о неким полиедрима), научила сам да поштујем туђе идеје и мишљења.

Које вештине сте стекли

- Побољшао сам своју одговорност, јер су други чланови тима делом зависисли од мене.

- Вештина групног договора.

- Научила сам да ефикасније селектујем податке.

- Стекла сам вештине добре организације, повезивање различитих информација и прецизно цртање.

- Побољшао сам своје вештине у раду са лењиром, што ми је био циљ.

- Побољшао сам рад у PowerPoint-у. Стекао сам тимски дух, побољшао своју креативност.

- Вештина проналажења не тако приступачних информација, служећи се страним језицима.

- Подношење и толерисање среса (треме)

- Стекла сам вештине бољег и темељнијег истраживања и тимског рада.

Самопроцељивање лидера тима , као и одговор на питање Када би поново радио/радила да ли би нешто променио/променила

- Стекао сам вештине организације пројекта, комуникације са осталима.

- Стекла сам лидерске способности које раније нисам имала, побољшала сам своју креативност.

- Мислим да би групе требало да буду мање и да имају више времена. Потребно је више сарадње међу групама и прециније одређивање онога што у пројекту треба да се уради. Задаци по члановима нису били равномерно распоређени.

- Раније бих кренуо са прављењем презентације и осмишљавањем паноа