Представа "Бити ничији или кај ишчете"

Драмска секција наше школе учествовала је, и ове године, у сусрету и креирању заједничке представе са друштвом ,,Curriculum vitae” љубљанске гимназије ,,Шентвид”. Ову прилику искористило је 11 чланова наше драмске трупе, предвођене професорком српског језика и књижевности Драганом Петровић, која већ 7 година, заједно са деветарима, припрема бројне представе и на тај начин улепшава наше школске дане.

Београдска премијериа представе била је заказана за 9. окотобар 2015. у позоришту ,,Пинокио”. Представу смо најавили и на Радио Београду 1, на коме су неки од нас имали прилику да гостују и разговарају, између осталог, о улогама, припремама, заједничкој сарадњи и порукама које представа носи.

Дан након представе, радио је поново угостио чланове наше две драмске трупе, а чланак о нама и нашој представи појавио се у дневном листу ..Политика”, чиме је уприличен заједнички рад на представи и сарадња две школе.

Мина Сладић III2

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.