Руски хор

Руски хор

Од 2003. године гимназија развија веома живу и плодну сарадњу са Руским домом и Руском школом у Београду. Ученике Девете гимназије, који уче руски језик, али и друге, бивше и садашње, окупила је проф. Татјана Шуковић, руководилац, сценариста, идејни творац и костимограф свих пројеката. У овом дивном послу и вођењу хора њен први сарадник од почетака до данас је бивши ученик, сада професор музике, Саша Кесић. Незаборавне су и живописне кореографије руског плеса проф. Невене Грујичић и техничка подршка проф. Мирослава Илића. Тако су настале незаборавне представе на сцени Руског дома, у којима су ученици Девете гимназије блистали као праве звезде: Вече руске поезије и музике, Путовање у Русију, Синови нашег пука- борцима на вечној стражи мира, Непрегледни руски бескрај и у њему песма, Духовне везе Србије и Русије. У овим представама учествовало је у хору, оркестру, плесу, наступило у својству вокалних солиста, инструменталиста, водитеља, рецитатора, играча-око триста ученика Девете гимназија. Извођачи су били изузетно надахнути и на високом професионалном и уметничком нивоу, да су освојили срца и публике и „критике“, те су поред личне афирмације, испољивши музичке, играчке, рецитаторске таленте, као и солидно знање језика, обезбедили наступе у Првој и Војној гимназији, на Филолошком факултету, Руској школи. Овим представама, као и литерарним, ликовним и другим радовима ученици су учествовали на међународном конкурсу ЛИК РУСИЈЕ, чије се финале одржава у Руској школи у Новом Београду и донели гимназији многе награде, признања и дипломе. Огроман је и сазнајни значај ових представа за ученике: и учесници, као и публика добили су прилику да се упознају са раскошним и чудесним светом руске културе-руским фолклором, класичном музиком и романсом, поезијом, природним лепотама и богатствима, историјским градовима и биткама, духовним и културно-историјским везама Србије и Русије. Благодарећи музичко-сценским наступима, као и учешћу и успесима на такмичењима из руског језика успостављена је и сарадња са институтом „А. С. Пушкин“ у Москви, где је 75 ученика Девете гимназије боравило, одслушавши једномесечни курс језика и низ занимљивих предавања из регионалне историје и географије, књижевности... Исто тако шест ученика Девете гимназије стипендисти су руске Владе и успешни студенти престижних московских факултета: Саша Теофиловић, Јелена Живковић, Милица Радојев, Марија Радовић, Ивана Петковић и Кристина Бунчић. Круну рада „руске секције“, свакако, представља одлазак на финале Првог Европског фестивала руског језика и песме, одржаног од 29.09-3.10.2009. у Санкт-Петербургу уз учешће више од 500 финалиста из 29 земаља Европе. Финалу су претходила два круга такмичења у којима је учествовало око 35000 такмичара током школске 2008/2009 године, а који су радили тест из руског језика и писали есеј на задату тему. Делегација Србије бројала је 18 такмичара од којих је 6 представљало и Девету гимназију. Проф. Татјана Шуковић, Александра Јакоб, Тамара Момиров, Миљан Јелић, Душан Шешић и Саша Кесић. И, наравно, ни овог пута није изостао успех. У категорији ученика којима је руски језик страни, прво место освојила је наша ученица Тамара Момиров. У катагорији руске песме дует Тамара Момиров и Миљан Јелић освојио је четврто место, али и измамио најбурније аплаузе, симпатије и честитке публике. Такмичари су награђени пригодним поклонима, медаљама и дипломама, али највреднији поклон, свакако је боравак у северној руској престоници, граду на Неви, Санкт-Петербургу. Посета Ермитажу, Театру Римски-Корсаков, где је изведен балет П. И. Чајковског „Лабудово jезеро“, нова познанства, учинили су да се наши ученици врате у Србију обогаћени новим сазнањима, најлепшим утисцима и овенчани успехом.