МАТУРСКИ РАД

Учење од куће

Одаберите жељени документ који желите да прикажете

Писање матурског рада

Упутство за писање матурског рада

Српски језик - матурски испит

1. Софокле: Антигона;
2. Народне епске песме (из читанке за први разред);
3. Српска реалистичка приповетка (Л. Лазаревић, М. Глишић, Р. Домановић);
4. Милош Црњански: Сеобе;
5. Албер Ками: Странац;
6. Виљем Шекспир: Хамлет;
7. Иво Андрић: Проклета авлија;
8. Добрица Ћосић: Корени;
9. Меша Селимовић: Дервиш и смрт;
10. Савремени српски песници (М. Павловић, С. Раичковић, В. Попа, И. В. Лалић).

Математика - матурски испит

Задаци за припрему матурског испита из математике 2016/2017
Задаци за припрему матурског испита из математике 2010/2011
Задаци за припрему матурског испита из математике 2011/2012, измене и допуне

Садашњи назив - Девета гимназија „Михаило Петровић Алас“ - носи од децембра 1990. године. После готово две деценије од оснивања ова узорна школа добила је име великог научника Михаила Петровића - Мике аласа, иманентно њеном профилу и угледу међу гимназијама. Није лако из мноштва наставника издвојити личност која има посебне заслуге за ниво наставе, развој гимназије, њен углед и високо место међу српским гимназијама. Сви директори (Велимир Милошевић, Љубомир Милошевић, Војислав Дедејић, Вукоман Смоловић, Слободанка Перовић, Јован Симић) и сваки професор дао је свој допринос и уткао део своје личности у живот школе и неговање њеног имиџа који је задржала и данас. Па ипак, кроз историју школе, три личности се саме намећу: оснивач школе, професор Велимир Милошевић, који је био њен први директор и стрпљиво подизао ниво наставе и градио углед школе, др Зоран Ђинђић 70-тих година ученик школе и први демократски премијер и др Милан Ковачевић, професор филозофије који је извршио пресудан утицај на усмерења свог ученика Зорана Ђинђића. Многи ученици Девете достигли су изузетне резултате и положаје у области науке, уметности, културе, политике и спорта.